18 Mart 2013 Pazartesi

Türkiye Üniversitelerindeki Mobil Uygulama Geliştirme Dersleri

Geçtiğimiz günlerde bir merak üzerine Türkiye'deki üniversitelerin bilgisayar mühendisliklerinin lisans programlarını tek tek taradım ve mobil uygulama dersi veren kimler var diye araştırdım. YÖK'ün en girişimci üniversiteler listesinin yanı sıra Anadolu'daki belli başlı üniversiteleri de taradığımda aşağıdaki listeyle karşılaştım.

Not: Listede eksik olan ve atladığım bir üniversite varsa yorum olarak yazabilirsiniz. Memnuniyetle eklerim. Derslerin açıklamaları bölümlerin sayfalarında ilan ettikleri şekliyle yazılmıştır.


Doğuş Üniversitesi

COME 335 Mobil Uygulama Geliştirme 3(2+0+2) ECTS 5

Bu ders öğrencilere mobil uygulama geliştirme ortamı temellerini vermekte ve onların mobil telefonlar, tabletler gibi cihazlar için uygulama geliştirebilmelerini sağlamaktadır. Ders mobil cihazların ve uygulama karakteristiklerinin tanıtımı ile başlamakta ve derste var olan mobil teknolojiler, uygulama modelleri ve altyapıları, mobil uygulama geliştirme platformları ve bileşen kütüphaneleri anlatılmaktadır. Dersin uygulama kısmında yaygın kullanılan mobil uygulama geliştirme platformlarından birisi seçilerek örnekler yapılacaktır.

Sabancı Üniversitesi

Mobil Cihazlarda Programlama (seçmeli)

Bu ders, kablosuz ağlar üzerinde çalışan mobil cihazlarda kullanılan uygulamaların programlamasına giriş teşkil etmek üzere tasarlanmıştır. Ders, kablosuz teknolojilerin evrimi ve mobil iletişimde kullanılan temel kavramların özeti ile başlamaktadır. Öğrenciler mobil cihazlar için simülasyon platformu yaratan yazılımlar ile WML (Wireless Markup Language), WMLScript ve Java 2 Micro Edition (J2ME) dillerinde mobil web uygulamaları tasarlayacak ve geliştirecektir.

İnönü Üniversitesi

Mobil cihazlar için uygulama geliştirme (zorunlu)

Mobil Hesaplamaya Giriş, Mobil İşletim Sistemleri ve Mobil Platformlar, Kullanıcı Arayüzü Tasarımı ve Geliştirilmesi, Veri Süreklilik Teknikleri, Haritalar ve Konum Tabanlı Servisler, Ses iletimi ve SMS, Sensörler, Proje Sunumları

İzmir Ekonomi Üniversitesi

Mobil Uygulama Geliştirme (Seçmeli)

Bu dersin amacı öğrencilerin mobil cihazlar üzerinde uygulama geliştirme hakkında bilgi sahibi olmaları, mobil cihazlarla diğer programlanabilir cihazlar arasındaki uygulama geliştirme farklarını görmeleri, mobil cihazlar için uygulama geliştirmeye yarayan yazılım çatılarını tanımaları ve takım halinde geliştirecekleri bir uygulama ile pratik deneyim kazanmalarıdır.

Özyeğin Üniversitesi

CS 472 - Mobil Uygulama Programlama

Bu ders mobil uygulamalar geliştirmek için gerekli olan programlama dillerini, mimarileri, protokolleri ve cihazları tanıtır. Kapsanan konular arasında objective-C dili, MacOS işletim sistemi ve Cocoa Touch (dokunmatik) API, bellek yönetimi, arayüz oluşturma, cihaz kontrolleri, mobil iletişim arayüzleri, veri yönetim ve sunumları, tablo sunumu, lokasyon temelli uygulamalar, efektif pil ve güç kullanımı, ivmeölçer, kamera kullanımı, video ve web içerik gösterimi, test etme ve yöreselleştirme konuları bulunur. Dersin zorunlu kitabı yoktur, internette bulunan pek çok kaynaktan yararlanılacaktır.

Yeditepe Üniversitesi

CSE 476 Mobil Sistemlerde Uygulama Geliştirme

Mobil bilişim sistemlerine giriş, mobil işletim sistemleri ve yazılım geliştirme ortamları, mobil iletişim agları ve yapıları (GSM, CDMA, 3G/WCDMA/ UMTS), kısa mesafe iletişim teknolojileri (Bluetooth, WiFi, Zigbee), mobil sistemlere uygulama geliştirme teknikleri (J2ME, Android-Java, Microsoft Windows Mobile-.Net Framework), mobil uygulama yayınlama ve dağıtma (SMS, WAP Push, Over-the-air (OTA) servis tedariki ).

Kadir Has Üniversitesi 

CE 489

Bu dersin amaci mobile cihaz lari ögrenim. Bunlar icinde Android platformunu secerek, bu platformda nasil program için design ve Java dilinde programlama yapilir. Bu dersin amaci ögrencilere sinifda ornek projeler yaparak, kendi projelerini gelistirmesini hedeflemektetir. Bu dersde ögrentikleri konulari örnegin UI, mobil veri tabani web baglantilari kullanarak kendi projelerinde uygulamalarini hedeflemektetir. Ögrenciler orta boyutta bir mobil uygulama geliştirip. Bunu gösterimini ve sunumunu tüm sinifa yapmasini amaçlamaktatir.

Bilkent Üniversitesi 

CS 443 Cloud Computing x Mobile Applications
This course provides a hands-on introduction to cloud computing and developing mobile (smartphone/tablet) applications. The course contents include cloud computing services (virtualization, datacenter networking, wide-area storage/replication, distributed filesystems), development tools (MapReduce, Hadoop, OpenStack), fundamental tradeoffs and algorithms (CAP theorem, NoSQL systems, Paxos) and applications (big-data analysis, real-time data systems, large-scale webservices). The course also covers iOS (iPhone/iPad) programming and Android programming to enable students to develop mobile applications with backend storage ?amp; computing components running on the cloud (Amazon AWS, Microsoft Azure, or Google AppEngine). Credit units: 3 ECTS Credit units: None, Prerequisite: CS 342.

Koç Üniversitesi

COMP. 319 MOBİL CİHAZ PROGRAMLAMA

Bu ders, mobil cihazlar uzerinde yazilim ortamlari ve dillerini kapsamaktadır. Mobil cihaz mimarisi ve yazılım geliştirme ortamları, MIDP Uygulama Modeli, Kullanıcı Arayüzü Kütüphaneleri, Yüksek Seviye Kullanıcı Arayüzü Bileşenleri, Alçak Seviye Kullanıcı Arayüzü Kütüphaneleri, MIDP veritabanı kütüphaneleri. Mobil cihaz işletim sistemi ortamları ve Symbian, Android, Mobile Windows, iPhone işletim sistemleri derste işlenmektedir.

Maltepe Üniversitesi

CEN 431-Mobile Application Development

Bu derste öğrencilere mobil cihazlarda yazılım geliştirme hakkında bilgiler verilir. Android işletim sisteminin kurumu, özellikleri ve uygulama geliştirme anlatılır.

TOBB

Bil 425 Mobil Cihazlar İçin Yazılım Geliştirme

Varolan mobil platformlar. Mobil cihazlar ile geleneksel bilgisayarlar arasındaki farklar. Geliştirme ortamları. Platform seçiminin anlaşılması: programlama inşa birimleri, I/O ile çalışma, multimedya özelliklerinin kullanılması. Debug yapma. Test yapma (simulatorde, cihazlarda, bulutta). Uygulama dağıtım kanalları.

Dokuz Eylül Üniversitesi

CME4422 Mobile Devices and Applications

Beykent Üniversitesi 

82000000001433 Mobil Uygulama Programlama


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder