18 Temmuz 2012 Çarşamba

iOS 6 ve Kartlara Elveda


iOS 6 işletim sisteminin en dikkat çekici özelliği şüphesiz yeni gelen Passbook uygulaması. Bu sistemle Apple kullanıcıların  yanında taşıması gereken (ve çoğu zaman da taşımadıkları) kupon, bilet, indirim kartı gibi şeyleri tek bir uygulama altında topluyor. Burada hedeflenen iOS 6 ile tanıtılan Pass Kit SDK kullanılarak firmaların IT sistemlerini Apple'ın kurduğu sisteme entegre etmeleri. Bu entegrasyondan sonra oluşturulan biletlerin kullanıcıya eposta, web adresi ya da bir başka yöntemle ulaştırılması gerekiyor.

Kart taşımamanın yanında kullanıcıya sağlanan avantajlardan biri de Passbook uygulamasının dahili hatırlatma özelliği. Tıpkı Reminder uygulamasındaki gibi Passbook içerisinde yer alan biletler otomatik olarak lokasyon ve zaman hatırlatması içeriyor. Bu şekilde bir etkinlik ya da uçak biletinin kullanım tarihi yaklaştığında kullanıcı ana ekrana gelen bir hatırlatma mesajıyla uyarılıyor. Aynı zamanda eğer etkinlik yeri değişirse kullanıcı bu değişimle ilgili anında bilgi sahibi oluyor.

Teknik taraftan bakıldığında ise firmaların oluşturduğu dosya aslında birkaç resim ve içerikten oluşan SHA-1 imzalı bir dosya. Burada görsel içeriğin ve etkinlik bilgilerinin Apple'ın istediği formatta ve Passbook uygulamasının okuyabileceği şekilde hazırlanması ve güvenli bir sertifikayla imzalanması gerekiyor. Aslında bu noktada Apple'ın oluşturduğu platform Push Notification servisine oldukça benziyor. Uygulamasında Pass Kit kullanacak geliştiricilerin iOS Provisioning Portal içinden öncelikle bir Pass Type yaratmaları gerekiyor. Pass Type yaratıldıktan sonra Apple size bir gizli anahtar içeren bir sertifika veriyor ve oluşturduğunuz biletleri bu sertifikayla imzalamanızı istiyor. Bu noktadan sonra biletler cihazın Pass Store denilen bilet hafızasına yükleniyor ve -eğer varsa- iPhone uygulamanız tarafından tanınabiliyor. Bu şekilde örneğin bir havayolu şirketiyseniz iPhone uygulamanız cihazda yüklü biletleri görüp kullanıcıyı havaalanında yönlendirebiliyor.

Her ne kadar şu anda somut kullanımını göremesek de markaların bu platforma hızlıca entegre olmak isteyeceklerine kesin gözüyle bakıyorum. Sonuçta 300 milyon kişinin cebinde yer alan bir sisteme girmeye direnç göstermek epey şaşırtıcı bir iş kararı olacaktır :)

Kaynaklar

http://www.apple.com/ios/ios6/
https://developer.apple.com/library/prerelease/ios/#documentation/UserExperience/Conceptual/PassKit_PG/Introduction.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder