25 Temmuz 2012 Çarşamba

Countly Kurulum


Countly’yi çalıştırmak için Ubuntu işletim sistemi kullanan bir sunucu edinmenizi tavsiye ederiz. Dosyaları indirdikten sonra sunucuya kopyalayın (ya da wget komutuyla direk sunucuya indirin) ve sıkıştırılmış dosyaları açın. Daha sonra dosyaları açtığınız klasörün içinde yer alan bin alt klasörü içinde ./countly.install.sh dosyasını çalıştırmanız gerekecektir. Bu dosya kurulum için gerekli komutları içerir. Gerekli veritabanları ve uygulamalar yüklendikten sonra Countly’yi kullanmaya hazırsınız.

Countly otomatik olarak 80 portunu dinlemeye ayarlıdır. Eğer bu port üzerinde çalışan başka bir uygulama varsa (örn. Apache ya da bu porta ayarlı bir Tomcat) Countly çalışmakta sorun yaşayacaktır. Portu değiştirmek için kuruluma başlamadan önce bin klasörü içinde config klasörüne gidin ve nginx.server.conf dosyası içerisinde listen yazan satırı bulun. Bu satır Countly’nin çalışma portudur. Bu değeri dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz (seçeceğiniz portun kullanılmıyor olmasına dikkat edin).

Kurulum tamamlandıktan sonra http://sunucuadi:555/ adresine giderek Countly’i kullanmaya başlayabilirsiniz. Biz portu 555 olarak değiştirdiğimiz için bu port üzerinden bağlandık. Eğer 80 ve 8080 dışında bir port üzerinden bağlanıyorsanız ve sunucunuz üzerinde kurulu bir güvenlik duvarı (Firewall) varsa ilgili portu serbest bırakmayı unutmayınız.

Countly'nin kurulumu bundan ibaret. Bir sonraki yazımda Countly'i mobil cihazınızda nasıl çalıştıracağınızı anlatacağım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder