9 Mart 2011 Çarşamba

Android Mobil Uygulama Dükkanları

İlk olarak Java destekli telefonlarla hayatımıza giren mobil uygulama kavramı hiç kuşkusuz Apple iPhone sayesinde herkes tarafından tanınır hale gelmiştir. Apple'ın iPhone'larda sunduğu AppStore, mobil uygulama sektörüne iki yenilik getirmiştir;

1. Uygulamaların kolay ve hızlı bir şekilde son kullanıcıya dağıtımı
2. Uygulama geliştiricilere yönelik gelir modeli

Uygulamalarını dünya üzerindeki 100 milyon iPhone kullanıcısının beğenisine sunma ve para kazanma fikri, bir anda bütün uygulama geliştiricilerin ilgisini çekmiş ve milyar dolarlık bir iPhone uygulaması sektörünün doğmasına yol açmıştır.

Apple'ın mobil uygulamalarla elde ettiği bu muazzam başarı, ki uygulamalar insanların iPhone telefonlara geçmesindeki temel etkenlerden biridir, diğer üreticilerin de dikkatini çekmiştir. Üreticiler ya mevcut uygulama sitelerindeki iş modellerini uygulama geliştiricilerin ve kullanıcıların ilgisini çekecek şekilde güncellemişler ya da AppStore benzeri modellerle kendi platformları için uygulama siteleri geliştirmişlerdir.

Açık kaynaklı bir platform olan Android de bu gelişmelerden nasibini almış, Android telefonlara hitap eden Google Android Market başta olmak üzere çok çeşitli uygulama dükkanları kurulmuştur. Bu yazımda Turkcell T10 serisi telefonlarda da kullanılan Android işletim sistemi için yazılmış uygulamaları bulabileceğiniz belli başlı sitelerden bahsedeceğim;

Android Market

Google'ın kendi işlettiği uygulama dağıtım sitesi olan Android Market, aynı zamanda Android telefonların içinde uygulama olarak da bulunmaktadır. Telefonunuzda Market uygulamasına girdiğinizde karşınıza en son eklenen uygulamalar, kategori listeleri ve arama ekranı gelir. Buradan istediğiniz uygulamayı seçerek telefonunuza kolaylıkla yükleyebilirsiniz. Aynı zamanda marketten yüklediğiniz herhangi bir uygulamanın yeni bir versiyonu çıktığında işletim sistemi sizi otomatik olarak uyarmakta ve market uygulaması üzerinden güncelleştirmeleri yüklemektedir.

Android Market'te ücretli veya ücretsiz uygulama yayınlamak için 25 dolar karşılığında geliştirici hesabı alınması gerekir. Google hesabına bağlanan uygulama geliştirici hesabı sayesinde Google'ın uygulama geliştiricilere özel çıkardığı Nexus serisi telefonları da satın alma hakkı kazanırsınız. Hesabınız aktif hale geldiği andan itibaren Android Market'te parasız her türlü uygulamayı anında yayınlayabilirsiniz. Paralı uygulama satmak içinse ayrıca Google Checkout hesabına ihtiyacınız vardır (ne yazık ki ülkemizde mevcut değil).

Android Market'te yayınlanan uygulamalar herhangi bir testten geçirilmemektedir. Uygulama geliştirici markete bir uygulama yolladığı anda uygulama son kullanıcıya sunulmaktadır.

Adres : https://market.android.com/

SlideMe

Google Android Market'in yasal olmadığı ülkelerde oldukça popüler olan SlideMe, Android Market'e alternatif en büyük sitelerden biridir. Ücretsiz ve ücretli her türlü uygulamanın bulunabildiği SlideMe, telefona yüklenebilen SAM (SlideMe Application Manager) sayesinde telefon üzerinde Android Market'e benzer bir deneyim sunmaktadır. SAM uygulaması sayesinde sitedeki uygulamaları telefonunuza tek tıklamayla yükleyebilir, SAM üzerinden yüklediğiniz uygulamarın güncellemelerini takip edebilirsiniz. SlideMe, SAM uygulaması için herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Tıpkı Android Market gibi SlideMe'de uygulama geliştiricilere üye olma ve uygulamalarını site üzerinde satma fırsatı sunmaktadır. Android Market'in aksine SlideMe uygulama geliştiricilerden üyelik için herhangi bir ücret talep etmez. Bir uygulama geliştirici üye olduktan sonra istediği kadar uygulamayı istediği fiyattan satabilmektedir. Sitenin gelir modeli; uygulamadan elde edilen gelirin %30 SlideMe %70 geliştirici olarak paylaşılması şeklindedir. Bu sayede evinde uygulama geliştirenler yaptıkları uygulamalar üzerinden kazanç sağlayabilir.

SlideMe sitesinde yayınladığı uygulamaları herhangi bir test aşamasından geçirmez, geliştirici uygulamayı koyduğu andan itibaren son kullanıcıya sunar.

Adres : http://www.slideme.org

Turkcell Uygulama Dükkanı

Ülkemizdeki tek Android uygulama dükkanı olan Turkcell Uygulama Dükkanı, her platformdaki telefona hizmet veren bir uygulama sitesidir. Son zamanlarda yükselen Android trendini takip eden site, Android uygulamaları için ayrı bir bölüm açmıştır. Tıpkı diğer marketler gibi ücretli ve ücretsiz uygulamalar yayınlayan site, sadece Turkcell müşterilerine hizmet sunmaktadır.

Diğer marketlerden farklı olarak kısa mesajla uygulama yüklenmesine izin veren Turkcell Uygulama Dükkanı, 2580 numarasına yüklenmek istenen uygulamanın kodu gönderildiğinde cep telefonuna uygulamanın linkini kısa mesajla atmaktadır. Bu link takip edildiğinde uygulama telefona yüklenir. Uygulamanın telefonunuzla uyumlu olduğunu (Android işletim sistemi versiyonu, telefon modeli gibi) siteden öğrenmeniz gerekmektedir.

Turkcell Uygulama Dükkanı ne yazık ki uygulama geliştiricilere açık değildir, sadece uygulama geliştiren şirketlerin uygulamalarını kullanıcılara sunmaktadır. Bir uygulama sitede yayınlanmadan önce mutlaka çeşitli testlerden geçirilir ve kullanıcının telefonuna herhangi bir zarar vermeyeceği kanıtlanır. Bu sayede kullanıcı indirdiği uygulamanın belirli bir kaliteye sahip olduğundan emin olur.

Adres : http://www.uygulamadukkani.com/

Amazon AppStore

Amazon sitesinin çok yakında yayına başlayacak uygulama marketi, Apple AppStore'a benzer bir iş modeliyle çalışmaktadır. Uygulama geliştiricilerden yıllık 99 dolarlık bir üyelik bedeli talep eden Amazon, yollanan uygulamaları hem fonksiyonel hem de kullanıcı deneyimi testlerinden geçirmekte ve son kullanıcıya yüksek standartlarda uygulamalar sunmayı hedeflemektedir. İlk etapta sadece Amerika'daki kullanıcılara açılacak olan Amazon Market, daha sonra tüm dünyadan erişime izin verecektir.

Adres : https://developer.amazon.com/welcome.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder