3 Mart 2010 Çarşamba

Blackberry Uygulama Geliştirme

Bu kadar değişik mobil platforma bulaşmışken Blackberry platformunu atlamak hoş olmazdı. Oldukça yoğun (ve gördüğüm kadarıyla sadık) bir kullanıcı kitlesine sahip Blackberry'ler özellikle iş dünyasında fazlaca tercih edilmekte. Ayrıca uygulamalar oldukça pahalı fiyatlara satılmasına rağmen iyi satış rakamlarına ulaşmakta. Durum böyle olunca dil olarak Java kullanan bu platform mobil uygulama geliştiriciler için oldukça cazip bir alan haline geliyor.

Uygulama geliştirmeye başlamadan önce Eclipse sitesinden aynı Android'de olduğu gibi Eclipse IDE indirmenizi öneririm. Versiyon olarak 3.4 Ganymede versiyonunu tercih ediniz, çünkü bu yazının yazıldığı tarihteki Blackberry JDE'leri bu versiyonu destekliyordu. İndirme işlemi bittikten sonra aşağıdaki dosyaları çekmeniz gerekmektedir.

1) BlackBerry_JDE_PluginFull_1.0.0.67
2) eJDE1.0.0.67_With_CP4.5.0.16
3) eJDE-4_7_0_46_Component

Bu dosyaları www.balckberry.com adresinden Developer linkine girerek indirebilirsiniz. Burada kayıt olduktan sonra Java Application Development linkine tıklayıp Development tools and downloads linkine girin ve listelenen dosyaları sırasıyla yükleyin. Eğer geçmiş platformları yüklemek isterseniz http://na.blackberry.com/eng/developers/javaappdev/javadevenv.jsp adresinde önceki JDE versiyonlarını bulabilirsiniz.

BlackBerry_JDE_PluginFull_1.0.0.67 dosyasını kurup yükledikten sonra Eclipse'de yeni proje seçenekleri arasında Blackberry seçeneğini göreceksiniz. BUrada bir proje oluşturarak programınızı geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda örnek bir Blackberry uygulaması anlatmaya çalışacağız.

2 yorum:

  1. Mithat Uysal'ın Blog'undan Alındığını Belirtmemişsiniz..

    YanıtlaSil
  2. Merhabalar,

    İki blogunda yazılarını ben yazıyorum ancak haklısınız kaynak belirtmem gerekirdi. Teşekkürler.

    YanıtlaSil