14 Şubat 2010 Pazar

Eclipse Android Kurulumu

Android için yazılım geliştirmek istiyorsanız öncelik IDE tercihiniz Eclipse olmalıdır. Google şu anda resmi olarak sadece Eclipse ortamına destek verdiğinden diğer IDE'lerle ilgili Android eklentileri olmasına rağmen bunları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Android ADT eklentisini kurmadan önce bir önceki yazımızda anlattığımız platform kurulumu işlemini gerçekleştirmenizi isteriz. SDK Kurulumundan sonra aşağıdaki adımları izleyerek yazılım geliştirmeye başlayabilirsiniz;

İlk olarak halen kurmadıysanız Eclipse kurulumuna ihtiyacınız olacaktır. Eclipse IDE http://www.eclipse.org/downloads/ adresinden indirilebilir.

Eclipse'i açtıktan sonra Help -> Install New Software diyerek eklenti yükleme ekranına gelin.

Add... diyerek https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ adresini paket yükleme adresi olarak belirtin. Karşınıza Developer Tools altında Android DDMS ve Android Developer Tools paketleri gelecektir. Next diyerek kurulumu bitirin.

Bu aşamadan sonra Window -> Preferences diyerek Android seçeneğine gelin. Burada SDK'yı yüklediğiniz dizini belirtmeniz gerekecektir. Dizini seçtikten sonra SDK kurulumunda seçtiğiniz bütün platformları görebileceksiniz.

Bu aşamadan sonra File -> New -> Other seçeneğinden Android Project seçeneğiyle Android için yazılım geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder