14 Şubat 2010 Pazar

Android SDK Kurulumu

Bu yazımızda Mac kullanıcıları için Android SDK platformunu bilgisayara kurulmasını anlatacağız. Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ettiğinizde siz de bilgisayarınızda Anroid için program geliştirmeye ilk adımı atmış olacaksınız.

  • İlk olarak http://developer.android.com/sdk/index.html adresine giderek Mac OS için Android SDK dosyasını bilgisayarınıza indirin. Dosya aşağı yukarı 20 MB ebatlarında olduğundan kurulum kısa sürecektir.

  • Kurulum tamamlandıktan sonra android-sdk-mac_86 klasörü içinde kurulum dosyalarını göreceksiniz. Burada platforms klasörü kurduğunuz Android platformlarını, add-ons klasörü ise platformlara ek olarak gelen API'leri gösterir (örn. Google servisleriyle ilgili API'ler). İlk yüklendiğinde bu klasörler boş gelecektir. Hangilerini yükleyeceğinizi seçmek için Terminal programını çalıştırarak /android-sdk-mac_os/tools klasörüne gelin ve ./android komutuyla Android SDK Manager programını çalıştırın.

  • Karşınıza gelen ekranda Virtual Devices kurulumunu yaptığınız Android sanal makinalarını temsil eder. Platform eklemek için Avaible Packages bölümüne girin ve https://dl-ssl.google.com/android/repository/repository.xml adresini ekleyin (eklenmemişse). Eğer https adreslere girmekte sorun yaşıyorsanız https://dl-ssl.google.com/android/repository/repository.xml adresini deneyebilirsiniz.

  • Seçimlerinizi yaptıktan sonra kullanıcı sözleşmesini kabul ederek yükleme işlemine başlayabilirsiniz.


Yükleme bittikten sonra Installed Packages ekranında kurduğunuz platformları görebilirsiniz. Şu anda piyasa 1.5 versiyon adresler çoğunlukta olduğundan (örn. Samsung i7500 Galaxy) Android Market'te yer alacak bir uygulama hedefliyorsanız tercihinizi bu versiyondan yana kullanabilirsiniz. 2010 yılında gelecek cihazların büyük çoğunluğu ise Android 2.0 olarak duyurulduğunu da bilmenizde fayda var.

Bu aşamadan sonra Eclipse IDE'de yapmanız gereken adımlar olacaktır. Bunları da tamamladıktan sonra Android geliştirme ortamında çalışmaya başlayabilirsiniz. Eclipse'le ilgili kurulumlar platform bağımsız olduğundan bunu bir başka yazıda anlatacağız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder