21 Temmuz 2009 Salı

Android'le Yazılım Geliştirme - Kurulum

Aşağıdaki adımları takip ederek Eclipse IDE'sinde Android uygulamaları geliştirmeye başlayabilirsiniz;

1. http://www.eclipse.org/downloads/adresinden güncel Eclipse sürümünü çekin. Şahsi tercihim her zaman tam sürümden yanadır, ancak Java EE kullanmak istemiyorsanız, daha düşük sürümleri tercih edebilirsiniz.

2. Eclipse yüklendikten sonra Help -> Add Software diyerek (versiyona göre değişebilir) Android paketlerinin yerini gösterin. Adresi http://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ şeklindedir. Eclipse arama yaptıktan sonra 2 adet Developer paketi bulacaktır. Bunların yüklenmesine onay verin.

NOT: Eğer paketler web üzerinden yüklenmezse (proxy hatası vs) paketi http://developer.android.com/sdk/adt_download.html adresinden kendiniz çekin ve Eclipse'in paketi lokal diskinizden okumasını sağlayın (Help -> Add Software).

3. Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra Android SDK yüklemeniz gerekecektir. http://developer.android.com/sdk/1.5_r3/index.html adresine giderek kendinize uygun olan sürümü çekin. Diskinizde yaklaşık 400 mb civarında bir yer gerekecektir. Herhangi bir dizin sorunuyla karşılaşmamak için bu paket C:/ sürücüsüne açmasınızı tavsiye ederim (My Documents gibi arasında boşluk olan klasör adları sorun yaratabiliyor).

4. Kit yüklendikten sonra My Computer -> Properties -> Advanced -> Environmental Settings kısmına geçerek PATH bölümüne Android tools/ dizininin yolunu ekleyin.

5. Adnroid SDK yüklendikten sonra Eclipse'e platformun yerini göstermeniz gerekir. Window -> Preferences -> Android seçeneğini takip ederek Android SDK'yı yüklediğiniz yeri Eclipse'e tanıtın.

6. Eclipse içinde yeni Android projesi oluştur seçeneğiyle Android programları geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Referanslar:

http://www.eclipse.org/downloads/
http://developer.android.com/sdk/1.5_r3/installing.html

2 yorum:

  1. süpersin bebeğim ya , kuramamıştım paket yüzünden bi türlü, tşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. anlatım için teşekkür ederim. ben eclipse de geliştirdiğim android uygulamamı blackberry cihazına nasıl yükleyecegim.
    .jar formatında kabul etmiyor bildigim kadarıyla .apk olarakda nasıl kaydedildigini çözemedim .

    YanıtlaSil